Bršlice kozí noha

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)

Bršlice kozí noha, známá též jako kerhák, kerhátek či husí packa, je plevel z čeledi miříkovitých, který činí potíže zejména na zanedbaných zahradách.

Více podrobností

Číst dál

Bršlice kozí noha, známá též jako kerhák, kerhátek či husí packa, je plevel z čeledi miříkovitých, který činí potíže zejména na zanedbaných zahradách. Mimo to jde o nitrofilní rostlinu prosazující se v podrostu smíšených a listnatých lesů, lužních lesů a stinných pasekách.

Bršlice kozí noha vytváří rozsáhlou síť oddenků s vysokou regenerační schopností, které navíc slouží jako prostředek vegetativního rozmnožování. (Při rytí je třeba oddenky z půdy vybírat, jinak rostliny vyrostou znovu). Jde o vytrvalou rostlinu – první rok vytváří přízemní růžici listů a kořenový systém, další vyžene až 100 cm dlouhou dutou, hranatou a rýhovanou lodyhu, na konci chudě větvenou. Listy jsou 1× až 2× trojčetné, podlouhle vejčité a ostře pilovité. Lodyžní listy jsou střídavé. Květenství je uspořádáno do strukturovaného okolíku – terminální okolík a postranní okolíčky prvního řádu jsou složeny z oboupohlavních květů, okolíčky druhého řádu tvoří samčí květy. Květy mají asi 3 mm v průměru, okvětní lístky jsou bílé. Plody jsou dvounažky.

Rostlina je využívána jako léčivá, sbírá se oddenek a listí. Obklad z listí má zklidňující účinek, používal se mimo jiné při dně nohou a dalších bolestivých onemocněních.

Rostlina má vysoký obsah vitamínu C a její listí bylo občas používáno na saláty a zeleninovou polévku.

Bršlice patří mezi medonosné rostliny.

30 další hesla ve stejné kategorii