Včelí vosk

Včelí vosk – produkt látkové výměny včely medonosné.

Více podrobností

Číst dál

Včelí vosk je přirozený produkt, který vzniká metabolickou přestavbou medu a pylu v těle některých druhů včel. U včely medonosné je producentem dělnice ve 12. až 18. dni svého života.

Při tvorbě díla včela doslova potí vosk na voskových zrcátkách na spodní straně 3.-6. článku (tergit) zadečku. Chitinová stěna zrcátek je perforovaná mikroskopickými otvory, jimiž po zvýšené námaze tryská sekret jako čerstvý vosk. Na vzduchu tuhne a ve formě šupinky přebírá anatomický tvar zrcátka. I když se šupinka odloupne, zůstává částečně zasunutá pod přečnívajícím okrajem sousedního článku zadečku.

Hmotnost jedné, 0,5 mm silné, šupinky se pohybuje v rozmezí 0,8-2 mg. Energetická (metabolická) náročnost u produkce vosku je vysoká. Ke vzniku 1 kg vosku včely spotřebují 3,5-10 kg medu a kolem 50 g pylu.

Včela šupinku podle potřeby sbírá kartáčkem třetího páru noh a zpracovává kusadly. Vzniká bílá tvarohovitá hmota. Působením slin se stává vláčnou za předpokladu, že teplota prostředí je 33 °C až 36 °C.

Včelí vosk se používá v těchto odvětvích :
-farmaceutický průmysl – v potahové látce tablet, snižuje rychlost rozpouštění léčiva a prodlužuje jeho účinnost, balzám na rty
-medicína – součástí sterilní směsi (Horsleyho vosk) tmelící látky při operacích lebeční kosti
-kovoprůmysl – konzervace především zbrojních systémů
-kovolijectví, šperkařství – výroba kovoliteckých forem technologií „na ztracený vosk“
-lehký průmysl – impregnace dřeva, leštění obuvi, speciální nátěrové hmoty
-restaurátorství – součást dobových technologií při restaurování historických předmětů
-potravinářství - je uváděn pod značkou E901 (například lesklý povrch lentilky).

30 další hesla ve stejné kategorii