Křídlatka česká

Křídlatka česká (Reynoutria bohemica )

Křídlatka česká je představována rostlinami přechodného vzhledu mezi křídlatkou sachalinskou a křídlatkou japonskou. Tento kříženec je velmi hojný zejména v oblasti Prahy, středních Čech a také ve východních Čechách.

Více podrobností

Číst dál


Křídlatka česká je představována rostlinami přechodného vzhledu mezi křídlatkou sachalinskou a křídlatkou japonskou. Tento kříženec je velmi hojný zejména v oblasti Prahy, středních Čech a také ve východních Čechách. Lodyhy má až 2 m vysoké, v horní části větvené, oblé a duté. Čepele listů jsou vejčité, na vrcholu krátce tupě zúžené. (U druhu křídlatka sachalinská jsou čepele listů na konci tupě špičaté, u křídlatky japonské jsou zakončené dlouhou špičkou.)

Květenství tvoří od července do září laty mnohokvětých lichoklasů s jednotlivými malými slabě narůžovělými květy. Okvětí samičích květů se za plodu zvětšuje a vytvářejí se trojhranné nažky.

Křídlatka česká se vyskytuje velmi často mezi oběma rodičovskými druhy i samostatně. V posledním desetiletí se u nás stala nejběžnější křídlatkou. Je hojná zejména na skládkách, rumištích a opuštěných plochách, kde často vytváří i větší porosty. Hojně roste hlavně v teplých a středních polohách. V řadě případů kříženec vytlačil oba rodičovské druhy.

Křídlatky jsou nadále přes jistou míru nebezpečí - ne však tak velkou jakou představuje bolševník - studovány jako dekorativní krycí parkové rostliny i jako rostliny schopné produkce velkého množství biomasy vhodné jako čerstvé krmivo pro dobytek.

Mohou být také dobrým zdrojem včelí pastvy poskytujícím nektar i pyl.

Autor: RNDr. Václav Švamberk

30 další hesla ve stejné kategorii