Krušina olšová

Krušina olšová (Frangula alnus )

Krušina olšová je keř, vzácněji nízký stromek (1 - 3 metry) vzácně až 6 metrů vysoký, s bohatě větvenou kořenovou soustavou, mladými větvemi krátce chlupatými později olysávajícími červenohnědé barvy.

Více podrobností

Číst dál


Krušina olšová je keř, vzácněji nízký stromek (1 - 3 metry) vzácně až 6 metrů vysoký, s bohatě větvenou kořenovou soustavou, mladými větvemi krátce chlupatými později olysávajícími červenohnědé barvy. Borka starších větví je šedohnědá, hladká. Usušená borka kmenů a větví je využívána i farmakologicky pro své projímavé účinky.

Na větvích krušiny se vyvíjejí špičaté pupeny a krátce řapíkaté široce eliptické listy.

Květy vyrůstají v úžlabí listů po 2 - 10 na 4 - 10 mm dlouhých stopkách. Jsou pětičetné, nálevkovitého tvaru, 2 - 5 mm dlouhé se zeleným kalichem do poloviny srostlým. Korunní lístky jsou kratší než kališní, zelenavě bělavé. Tyčinky mají velké prašníky a krátké nitky.

Plodem je kulovitá peckovice, s 2 - 3 pecičkami, zprvu zelená, později červená, nakonec černající. Při požití mohou plody způsobit otravy. Dříve se používaly k barvení látek nazeleno. Semena jsou šedozelené barvy, zploštělá, elipsoidního tvaru.

Vyskytuje se v křovinách lesních plášťů, světlinách listnatých i jehličnatých lesů - zejména na kyselých půdách, které jsou pozůstatkem tzv. acidofilních doubrav. V krajinářství se používá k výsadbám na větší plochy zvláště na vlhčích půdách a v některých kultivarech i do živých plotů.

Krušina olšová kvete od května do června. Včelám je především velmi dobrým zdrojem nektaru a pouze slabším zdrojem pylu.

Autor: RNDr. Václav Švamberk

30 další hesla ve stejné kategorii