Kyčelnice cibulkonosná

Kyčelnice cibulkonosná (Dentaria bulbifera )

Kyčelnice cibulkonosná je vytrvalá bylina s plazivým větveným oddenkem, z něhož vyrůstá přímá lodyha 30 - 60 cm vysoká, v dolní části neolistěná. Listy vyrůstající z oddenku jsou dlouze řapíkaté a lichozpeřené.

Více podrobností

Číst dál

Kyčelnice cibulkonosná je vytrvalá bylina s plazivým větveným oddenkem, z něhož vyrůstá přímá lodyha 30 - 60 cm vysoká, v dolní části neolistěná. Listy vyrůstající z oddenku jsou dlouze řapíkaté a lichozpeřené. Květenství tvoří hustý, obvykle 3 - 8květý hrozen. Květy jsou tvořeny kopinatými kališními lístky a obvejčitými, na konci zaokrouhlenými, světle fialovými až růžovými korunními lístky.

Plodem je šešule, velmi vzácně dozrávající s 6 - 10 semeny červenohnědé barvy. U nás se však tento druh rozmnožuje především vegetativně pacibulkami vyrůstajícími v úžlabí většiny listů, které jsou po odpadnutí od rostliny na vzdálenější místa roznášeny mravenci.

Roste ve stinných lesích, především ve květnatých bučinách a smíšených lesích s výskytem buku, habru a dubu, na půdách bohatých živinami, na čerstvě vlhkých a zastíněných stanovištích.

Kvete od dubna do května, vzácně do června.

Kyčelnice jsou dobrým zdrojem nektaru i pylu ve stinných vlhčích lesích středních a vyšších poloh v pásmu původních bučin.

Autor: RNDr. Václav Švamberk

30 další hesla ve stejné kategorii