Kolkwitzie krásná

Kolkwitzie krásná (Kolkwitzia tmabilis )

Kolkwitzie jsou keře 1 - 3 metry vysoké, s dlouhými prutnatými a hustě olistěnými větvemi. Mladé větve mají lehce načervenalé a hustě krátce chlupaté.

Více podrobností

Číst dál

Kolkwitzie jsou keře 1 - 3 metry vysoké, s dlouhými prutnatými a hustě olistěnými větvemi. Mladé větve mají lehce načervenalé a hustě krátce chlupaté. Kůra na jejích starších větvích se nepravidelně "papírově" odlupuje. Čepel listů je vejčitá až široce vejčitá, na vrcholu dlouze zašpičatělá.

Květy vyrůstají v navzájem bočně srůstajících párech, na dlouhých štětinatě chlupatých stopkách tvořících chudokvětá plochá květenství, jež mají v průměru 4 - 8 cm. Kalich je dvoupyský s dlouhou kališní trubkou. Tyto květy mají velkou mírně dvoupyskou korunu, zvonkovitou, až 2,5 cm dlouhou, růžovou, s nápadnou oranžovou síťovitou kresbou. Plodem je tvrdá štětinatě chlupatá vejcovitá tobolka. Semena v našich podmínkách nedozrávají.

Kolkwitzie je původem z vysokohorských poloh střední Číny. V Česku se pěstuje jen zřídka v parcích a sadech. Patří mezi nejkrásnější u nás pěstované keře. Dobře snáší mráz a nemá žádné zvláštní nároky na půdu. Vyžaduje však slunné polohy. V Evropě je známa od roku 1901, v českých zemích od roku 1922.

Kvete od května do června a včelám poskytuje nektar i pyl.

Autor: RNDr. Václav Švamberk

30 další hesla ve stejné kategorii