Kustovnice cizí

Kustovnice cizí (Lycium barbarum )

Kustovnice je 1 - 3 metry vysoký, hojně větvený keř, s prutovitými, obloukovitými, nevýrazně pětihrannými větvemi světle šedé barvy. Starší větve jsou špinavě šedé, se zelenou dření a tenkými trny dlouhými 5 mm.

Více podrobností

Číst dál

Kustovnice je 1 - 3 metry vysoký, hojně větvený keř, s prutovitými, obloukovitými, nevýrazně pětihrannými větvemi světle šedé barvy. Starší větve jsou špinavě šedé, se zelenou dření a tenkými trny dlouhými 5 mm. Úžlabní pupeny v počtu čtyř až pěti pohromadě jsou skryté pod borkou nebo jen sotva patrné. Z nich vyrůstají jednoduché, krátce řapíkaté listy, s podouhle kopinatou čepelí, zelené až šedozelené barvy.

Květy jsou na stopkách dlouhých 10 - 20 mm. Mají zvonkovitý, 4 - 6 mm dlouhý lysý kalich a úzce trubkovitou korunu, dorůstající 15 - 18 mm v průměru, s rozestálými cípy, růžově načervenalé, vzácně bílé barvy. Tyčinky vyčnívají z rozvitých květů. Plody jsou jedovaté, vejcovité, lysé, červené bobule, dlouhé 10 - 15 mm.

Kustovnice cizí kvete od května do září. Vyskytuje se na okrajích cest, na zdech a podél zdí, na neudržovaných svazích, na hrázích, v plotech a na rumištích (zejména na živinami bohatých zásaditých půdách). Na mnoha lokalitách je její výskyt důsledkem zplanění z původních výsadeb.

Kustovnice cizí je cenná nektarodárná rostlina, poskytující včelám také dostatek pylu.

30 další hesla ve stejné kategorii