Kozinec vičencovitý

Kozinec vičencovitý (Astragalus onobrychis )

Kozinec vičencovitý je vytrvalá, 30 - 60 cm vysoká bylina až polokeř s kůlovým, přímým, silně větveným kořenem, lodyhy mají poléhavé nebo vystoupavé, v horní části většinou větvené, na bázi často dřevnaté.

Více podrobností

Číst dál

Kozinec vičencovitý je vytrvalá, 30 - 60 cm vysoká bylina až polokeř s kůlovým, přímým, silně větveným kořenem, lodyhy mají poléhavé nebo vystoupavé, v horní části většinou větvené, na bázi často dřevnaté. Listy jsou 3 - 8 cm dlouhé, s 8 - 15 páry přitiskle chlupatých, podlouhle kopinatých lístků jasně zelené barvy. Květenství vyrůstají na 4 - 10 cm dlouhých stopkách s přisedlými šikmo odstálými květy v krátkých elipsoidních hroznech. Kalich je kožovitý, hustě chlupatý, koruna červenofialové až modrofialové barvy s podlouhle čárkovitou mělce vykrojenou pavézou a podlouhlými křídly poloviční délky než je pavéza.

Semena jsou nesouměrně srdcovitého tvaru.

Kozinec vičencovitý kvete od června do srpna. V Česku roste zejména v suchých travnatých porostech, na výslunných stráních a v křovinách, vzácněji i v příkopech a na železničních náspech. Většinou v nejteplejší části Středočeské tabule a v jiných teplých oblastech spíše ostrůvkovitě. České lokality leží na severní hranici areálu výskytu tohoto druhu.

Pro včely a jiný opylující hmyz je kozinec především nektarodárným druhem.

Autor: RNDr. Václav Švamberk

30 další hesla ve stejné kategorii