Kysala stálekvetoucí

Kysala stálekvetoucí (Gegonia x semperflorens - cultorum )

Kysala stálekvetoucí (begónie) je známa více pod lidovým názvem voskovka. Je to bylina hybridního původu, vyšlechtěná z rodičovských forem pocházejících z tropických pralesů Brazílie.

Více podrobností

Číst dál

Kysala stálekvetoucí (begónie) je známa více pod lidovým názvem voskovka. Je to bylina hybridního původu, vyšlechtěná z rodičovských forem pocházejících z tropických pralesů Brazílie. Do Evropy byla dovezena náhodně s dodávkou jiných tropických rostlin v první polovině 19. století. Na krátkých dužnatých lodyhách vyrůstají střídavě křehké listy okrouhlého tvaru.

Voskovky patří k drobným druhům begónií s výškou 15 - 25 cm, ozdobných květem. Jejich jednopohlavné květy s bílým, růžovým, červeným nebo i pestrým okvětím vyrůstají v krátkých latách. Samčí i samičí květy jsou na společné stopce. Plody jsou tobolky. Šlechtěním stálekvetoucích begonií vzniklo velké množství odrůd.

Rostlina je velmi citlivá na mráz (na záhony vysazovaná až koncem května), vhodná především do polostínu a do vlhčích půd. Voskovky kvetou od května do září.

Pro včely jsou atraktivním zdrojem nektaru i pylu.

30 další hesla ve stejné kategorii