Krásenka sírožlutá

Krásenka sírožlutá (Cosmos sulphureus )

Krásenka je okrasná letnička. Má přímou lodyhu, vysokou necelý metr, v horní části vstřícně větvenou, porostlou vstřícnými lysými a dvakrát peřenosečnými listy. Je původní v Mexiku. Vyžaduje slunné teplé stanoviště na spíše lehčích písčitých půdách. Dobře odolává suchu.

Více podrobností

Číst dál

Krásenka je okrasná letnička. Má přímou lodyhu, vysokou necelý metr, v horní části vstřícně větvenou, porostlou vstřícnými lysými a dvakrát peřenosečnými listy. Je původní v Mexiku. Vyžaduje slunné teplé stanoviště na spíše lehčích písčitých půdách. Dobře odolává suchu. V posledních letech stoupá obliba jejího pěstování.

Květy vyrůstají ve dlouze stopkatých úborech, v průměru do 7 cm. Jsou s polokulovitými zákrovy, dosahujícími až 8 cm v průměru. Terč úboru je malý. Terčovité květy jsou žluté. Jazykovité velké květy jsou jalové, růžové až růžově červené barvy, vzácněji jsou i bílé. Korunní lístky mají podlouhle vejčité, zúžené v krátký nehet a vpředu trojzubé.

Plody jsou hranaté nažky. Rostliny se množí jejich výsevem koncem května na volné záhony nebo z předpěstovaných sazenic z výsevů v březnu až dubnu.

Krásenka sírožlutá kvete od července do října.

Je dobrým zdrojem nektaru a pylu v podletí.

30 další hesla ve stejné kategorii