Jasan ztepilý

Jasan ztepilý (Fraxinus excelsior)

Jasan ztepilý je většinou statný strom dorůstající výšky 30–40 metrů, případně i více; za méně příznivých podmínek může vyrůst i jako keř.

Více podrobností

Číst dál

Jasan ztepilý je většinou statný strom dorůstající výšky 30–40 metrů, případně i více; za méně příznivých podmínek může vyrůst i jako keř.

Větve má šedozelené, pupeny černohnědé, vejčité, i po rozemnutí bez výraznější vůně (tím se snadno odliší od ořešáku královského, který má pupeny podobné, ale charakteristicky voňavé). Kůra je v mládí hladká, šedohnědá, ve stáří přechází v podélně rozpraskanou borku.

Listy jsou 20–25 cm dlouhé, vstřícné, lichospeřené, 4–5jařmé, s 9–13 lístky. Jednotlivé lístky jsou vejčité a kopinaté, dlouze zašpičatělé, drobně ostře zubaté, u řapíku přisedlé. Na jaře jasan obráží jako jeden z posledních stromů teprve v dubnu až květnu.

Květy jsou jedno- nebo oboupohlavné, nahé, v mnoha barevných variacích od bílé po různé odstíny růžové. Květenstvím je postranní lata. Plody jsou úzce podlouhlé křídlaté nažky leskle hnědé barvy rostoucí na dlouhých převislých stopkách. Kvete od dubna do května, před vyrašením listů. Alergologicky je středně významný.

Daří se mu ve vlhkých a podmáčených lesích nebo na sutích. Roste převážně v nížinách a pahorkatinách, výjimečně až po nižší horské polohy (do 1000 m n. m.).

Kvalitní, tvrdé a pružné jasanové dřevo se používá zejména v truhlářství, při výrobě nábytku a sportovního náčiní. Jasan je také starou léčivou rostlinou působící močopudně a projímavě. Lístky se užívaly při léčbě revmatismu nebo bércových vředů, kůra údajně snižuje horečku a lze ji využít jako náhražku chininu.

Jasany včelám poskytují především pyl a medovici.

30 další hesla ve stejné kategorii